Sioux Center hosts 2A Sectional Tournament; Results - KTIV News 4 Sioux City IA: News, Weather and Sports

Sports

Sioux Center hosts 2A Sectional Tournament; Results

Posted:
Spirit Lake Park's Zach Skopec won the 138 pound title. Spirit Lake Park's Zach Skopec won the 138 pound title.
SIOUX CENTER, Iowa (KTIV) -

106 Results
Guaranteed Places
1st Place - Samuel Klarenbeek of Boyden-Hull/Rock Valley
2nd Place - Gage Roberts of Spirit Lake Park
3rd Place - Abraham Anzua of MOC-Floyd Valley
4th Place - Tommy Weidauer of Western Christian, Hull

113 Results
Guaranteed Places
1st Place - Matt Henning of Western Christian, Hull
2nd Place - Cristian Lopez of Sioux Center
3rd Place - Tyler Rupp of MOC-Floyd Valley
4th Place - Devin Van Beek of Boyden-Hull/Rock Valley
5th Place - John O`Neal of Spirit Lake Park

120 Results
Guaranteed Places
1st Place - Doug Miner of Spirit Lake Park
2nd Place - Efrain Anzua of MOC-Floyd Valley
3rd Place - Maxwell Klarenbeek of Boyden-Hull/Rock Valley
4th Place - Ty Steenhoven of Sioux Center

126 Results
Guaranteed Places
1st Place - Josh Gorter of Sheldon/South O`Brien
2nd Place - Alex Hash of Boyden-Hull/Rock Valley
3rd Place - Joshua Dahl of MOC-Floyd Valley
4th Place - Ben Parks of Spirit Lake Park

132 Results
Guaranteed Places
1st Place - Austin Gregg of Boyden-Hull/Rock Valley
2nd Place - Dustin Freeman of Sheldon/South O`Brien
3rd Place - Josh Olvera of Sioux Center
4th Place - Tyler Lamm of MOC-Floyd Valley
5th Place - Ethan Bergendahl of Spirit Lake Park

138 Results
Guaranteed Places
1st Place - Zach Skopec of Spirit Lake Park
2nd Place - Elijah Dahl of MOC-Floyd Valley
3rd Place - Zack Konz of Boyden-Hull/Rock Valley
4th Place - Sawyer Van Maanen of Sioux Center

145 Results
Guaranteed Places
1st Place - Kenten Murray of Spirit Lake Park
2nd Place - Zach De Jager of Western Christian, Hull
3rd Place - Seth Hoogendoorn of Boyden-Hull/Rock Valley
4th Place - Michael Anderson of MOC-Floyd Valley
5th Place - Austin Van Holland of Sioux Center

152 Results
Guaranteed Places
1st Place - Dylon Van`t Hof of Sioux Center
2nd Place - Hunter Berkenpas of Boyden-Hull/Rock Valley
3rd Place - David Trucksess of Spirit Lake Park
4th Place - Brian Klein of Sheldon/South O`Brien
5th Place - Jack Walter of MOC-Floyd Valley
6th Place - Mark Altena of Western Christian, Hull

160 Results
Guaranteed Places
1st Place - Jacob Van Ginkel of Western Christian, Hull
2nd Place - Ethan Achterhoff of MOC-Floyd Valley
3rd Place - John VerMulm of Boyden-Hull/Rock Valley
4th Place - Darin Greenfield of Sheldon/South O`Brien
5th Place - Ko Kieft of Sioux Center
6th Place - Justin Jones of Spirit Lake Park

170 Results
Guaranteed Places
1st Place - Toby Maggert of Sheldon/South O`Brien
2nd Place - Mitchell Sandbulte of Sioux Center
3rd Place - Marcus Jones of Boyden-Hull/Rock Valley
4th Place - Javier Tapia of Spirit Lake Park
5th Place - David Weidauer of Western Christian, Hull
6th Place - Trevor Huss of MOC-Floyd Valley

182 Results
Guaranteed Places
1st Place - Dallas Rozeboom of Boyden-Hull/Rock Valley
2nd Place - Austin Rohrs of Sheldon/South O`Brien
3rd Place - Drew Hoekstra of Western Christian, Hull
4th Place - Stefan Kinsinger of MOC-Floyd Valley
5th Place - Derek Hooyer of Sioux Center
6th Place - Jacob Jenness of Spirit Lake Park

195 Results
Guaranteed Places
1st Place - Ty Koldenhoven of Boyden-Hull/Rock Valley
2nd Place - Brady Mart of Spirit Lake Park
3rd Place - Brytton Kelleher of Sheldon/South O`Brien
4th Place - Joseph Bootsma of Western Christian, Hull
5th Place - Jacob Pottebaum of Sioux Center
6th Place - David Doty of MOC-Floyd Valley

220 Results
Guaranteed Places
1st Place - Bryce Kelleher of Sheldon/South O`Brien
2nd Place - Tyler Dolieslager of Boyden-Hull/Rock Valley
3rd Place - Logan Renes of Sioux Center
4th Place - Austin Gunner of Western Christian, Hull
5th Place - Alex Drilling of MOC-Floyd Valley
6th Place - Cody Wernimont of Spirit Lake Park

285 Results
Guaranteed Places
1st Place - Cody Norton of Spirit Lake Park
2nd Place - Gregory Palma of Boyden-Hull/Rock Valley
3rd Place - Brody Koerselman of MOC-Floyd Valley
4th Place - Colten Smolders of Sioux Center
5th Place - Jesse Meendering of Sheldon/South O`Brien

Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and KTIV Television Inc. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy, Terms of Service and Mobile Privacy Policy & Terms of Service.

Persons with disabilities who need assistance with issues relating to the content of this station's public inspection file should contact Administrative Assistant Kathy Clayton at (712) 239-4100 x209. Questions or concerns relating to the accessibility of the FCC's online public file system should be directed to the FCC at 888-225-5322, at 888-835-5322 (TTY) or at fccinfo@fcc.gov.