Iowa All-State baseball teams - KTIV News 4 Sioux City IA: News, Weather and Sports

Sports

Iowa All-State baseball teams

Posted:
Sioux City North third baseman Blake Meacham made the "Super-State" baseball team. Sioux City North third baseman Blake Meacham made the "Super-State" baseball team.

Iowa High School Baseball Coaches Association    

2013 All-State "Super Team"

P Jacob Hadaway  North Polk  Sr
P Derek Burkamper  Muscatine  Sr
P Gavin Sheakley  Clear Lake  Sr 
C Jake Thumann  Central DeWitt  Sr  
C     Nate Hunter  Dowling Catholic Jr.  
1B Keaton McKinney  Ankeny   Sr  
2B Reid Bonner  Iowa City West  Sr
SS Jordan Baughman Chariton  Sr 
3B Blake Meachum  Sioux City North  Sr  
OF Dom Thompson-Williams   Sioux City East  Sr
OF Tanner Hinkle  West DM Valley  Sr
OF Jacob Lamoreux  LeMars   Sr  
OF Austin Peterson  Chariton  Sr  
UT Cole Crawford  Wilton   Sr   
UT Joey Lehmann  Dyersville-Beckman Sr  
UT Colby Carmichael Des Moines East  Jr

All-State Team - Class 4A
First Team                                               Second Team
P Kyle Duncan  West DM Valley  Sr         P Justin Hill  Bettendorf  Sr
P Austin Stroschein  Linn-Mar  Sr           P Brennan Hammer Cedar Rapids Prairie Sr
P Joe Hawks  Johnston  Sr                     P Tyus Adkins  Iowa City West  Jr
C Phil Velez  SE Polk   Sr                        C Jordan Niehaus  Waukee   Sr
C Trent Hermann  Muscatine  Jr             C Trey Lapke  Sioux City East  Sr
1B Joe Bappe  Ames   Jr                        1B Jimmy Roth  Linn-Mar  Sr
2B Cody Collender  Clinton   Sr             2B Brent Jones  Ankeny   Jr
SS Ty Mougin  Cedar Rapids Prairie Sr  SS Collin Schulz  Ottumwa  Sr
3B Brandon Engler  North Scott  Sr       3B Brandt Ollinger  Linn-Mar  Soph
OF Ezra Reiners  Iowa City West  Sr     OF Logan Augustine  Urbandale  Jr
OF Malique Ziegler  DM East  Jr             OF Zach Patterson  Davenport Central Sr
OF Josh Crosby  Iowa City High  Sr       OF Brandon Carlson  Sioux City East  Sr
OF Seth Griffiths  Ottumwa  Sr              OF Luke Fegen  Waukee         Jr
UT Chino Alcala  Des Moines East  Jr     UT Robert Hanson  Des Moines East  Jr
UT Ben Miller  West DM Valley  Sr          UT Michael Kinning  Johnston  Sr
UT Matt Johnson  Ankeny   Sr                UT Austin Suhr  Pleasant Valley  Soph

All-State Team – Class 3A
 First Team                                             Second Team

P Ethan Kenkel  Storm Lake  Sr            P Taylor Gilson  Oelwein   Sr
P Dylan Nelson  ADM   Sr                      P Joseph Hietpas  Fairfield   Jr
P Parker Rolfes  LeMars   Sr                 P Jerry Kockler  Clear Lake  Sr
C Logan Essy  ADM   Jr                         C Alex Wright  Chariton  Sr
C Kendall Candor  LeMars   Sr              C Matt Hoffman  Dubuque Wahlert Jr
1B Brett Slight  Boone   Jr                    1B Robert Lyons  Denison   Sr
2B Cody Marine  Williamsburg  Sr        2B Derek Rupp  MOC-Floyd Valley Jr
SS Mitch Moser  Benton Comm Sr        SS Kolby Greenslade  Norwalk   Sr
3B Ben Jacobson  Humboldt  Sr           3B Josey Jewell  Decorah   Sr
OF Will Whiton  Perry   Soph                OF Mitch Keeran  Clear Lake  Soph
OF Jordan McFarlane Benton Sr            OF Ben Oglesby  Dubuque Wahlert Sr
OF Austin Lechtenberg C. DeWitt  Sr   OF Connor Niles  Sioux City Heelan  Jr
OF Brady Mayo  Sioux City Heelan  Jr   OF Jake Gervase  Davenport Assumption Jr
UT Kyle Herrick  ADM   Sr                      UT David Ratigan  Harlan   Sr
UT Aaron Krier  Storm Lake  Sr             UT Jonny Frese  Benton   Sr
UT Anthony Ruden  Wahlert Sr             UT Grant Goeden  ADM   Jr

All-State Team – Class 2A
 First Team                                             Second Team

P Justin Shaffer  Durant   Sr                  P Zach Hovick  Roland-Story  Jr
P Preston Church  Ogden   Sr               P Cole McDonald  New Hampton  Soph
P Chris Halbur  Kuemper, Carroll  Sr      P Korey Kuhlmann  MVAO   Soph
C Jacob Webb  Central Springs  Sr       C Braxton Mittan  Treynor   Sr
C Jake Lewis  St. Albert, Co. Bluffs Sr   C Todd Carter  Wilton   Jr
1B Jared Manternach Cascade   Sr       1B Gage Carpenter  Wapello   Sr
2B Alec Sorensen  Treynor   Sr             2B Fritz Wagner  Iowa City Regina  Sr
SS Jared Riemenschneider W. Marshall  SS Dylan Preston  Clayton Ridge-Central Jr
3B John Ries  Iowa City Regina  Sr       3B Jake Alexander  Colfax-Mingo  Sr
OF Reed Smith  North Polk  Sr              OF Connor Hainer  Colfax-Mingo  Sr
OF Austin Croson  Wilton   Sr               OF Avery Umphreys  Treynor   Sr
OF Tanner Felton  Monticello  Jr           OF Charlie Marcucci  Northeast, Goose Lake Jr
OF Jake Brinkman  IC Regina  Soph     OF Hank Crimmins  St. Edmond, Ft. Dodge Jr
UT Casey Berg  IKM-Manning  Sr          UT Cole Jackson  North Polk  Jr
UT Grant Lang  North Polk  Jr               UT Tanner Poor  Wilton   Jr
UT Ian Ross   Dyersville-Beckman Sr    UT Tyler Newsom  West Liberty  Sr


All-State Team – Class 1A
 First Team                                               Second Team

P Casey Hall  Mason City Newman Sr      P Zac Freese  BGM   Jr
P Otis Roby  Twin Cedars  Soph              P Brett Carstens  Coon Rapids-Bayard Jr
P Jonathan Van Beek West Lyon  Sr       P Matt Wesselmann Remsen St. Marys Jr
C Jacob Wrage  North Tama  Sr              C Hunter Embray  Twin Cedars  Jr
C Brendan McAlister CR-Bayard Sr          C Hunter Caspers  Lisbon   Sr
1B Zach Gibson  Montezuma  Sr             1B Brennan Azinger  Logan-Magnolia  Sr
2B Tyler Swenson  Montezuma  Sr         2B Dylan Gibson  Martensdale St. Mary's Jr
SS Brandon Brittain  Van Meter  Jr          SS Matt Smith  Lawton-Bronson  Sr
3B Corey Harrell  Twin Cedars  Jr           3B Joe Burgmeier  Mason City Newman Jr
OF Trent Verwers  M'dale St. Marys        OF Dalton Helme  North Tama  Sr
OF Austin Lefler  Lawton-Bronson  Sr     OF Carter Brock  Hinton   Sr
OF Nate Beck  BGM   Sr                           OF Blake Jack  BGM   Sr
OF Tanner Utesch M-M-C Sr                    OF Joey Verstegen  Mason City Newman Soph
UT Eddy Kraber  M'dale St. Mary's Jr      UT Trey Kehoe  Prairie Valley  Sr
UT Trent Roose  North Mahaska  Jr        UT Robby Laughlin  Van Buren  Jr
UT Patrick Sheehey  Pleasantville  Jr      UT Reece Wadle  Bishop Garrigan  Soph

Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and KTIV Television Inc. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy, Terms of Service and Mobile Privacy Policy & Terms of Service.

Persons with disabilities who need assistance with issues relating to the content of this station's public inspection file should contact Administrative Assistant Kathy Clayton at (712) 239-4100 x209. Questions or concerns relating to the accessibility of the FCC's online public file system should be directed to the FCC at 888-225-5322, at 888-835-5322 (TTY) or at fccinfo@fcc.gov.