Iowa cross country qualifying meets held - KTIV News 4 Sioux City IA: News, Weather and Sports

Sports

Iowa cross country qualifying meets held

Posted:
Kassidy DeJong of Unity Christian was the girls winner at the 2A cross country qualifier in Orange City. Kassidy DeJong of Unity Christian was the girls winner at the 2A cross country qualifier in Orange City.

1A Girls At West Sioux

Team Scoring

 

 

1. Pocahontas Area

 

24

2. Emmetsburg

 

42

3. Sibley-Ocheyedan

 

110

4. LeMars Gehlen Catholic

 

125

5. Alta-Aurelia

 

142

6. West Lyon

 

173

7. Maple Valley-Anthon-Oto

 

180

8. Hinton

 

213

9. Lawton-Bronson

 

229

10. Sioux Central

 

246

 

 

 

Individuals

 

 

1. Leah Seivert, Sibley-Ocheyedan

 

14:36

2. Grace Meyer, Pocahontas Area

 

15:51

3. Faith Meyer, Pocahontas Area

 

16:19

4. Elle Ruffridge, Pocahontas Area

 

16:37

5. Ashley Overberg, Emmetsburg

 

16:39

6. Rose Meyer, Pocahontas Area

 

16:49

7. Tara Harris, Emmetsburg

 

16:59

8. Mikki Mundus, Emmetsburg

 

17:06

9. Halee Rahbusch, South O'Brien

 

17:10

10. Hailey Pullman, West Sioux

 

17:19

*****

2A Girls At Unity Christian

Team Scoring

 

 

1. Unity Christian

 

48

2. Western Christian

 

60

3. South Central Calhoun

 

65

4. Spirit Lake

 

121

5. Sheldon

 

173

6. Okoboji

 

184

7. Sioux Center

 

196

8. OABCIG

 

199

9. Estherville-Lincoln Central

 

217

10. George-Little Rock/Central Lyon

 

225

11. Woodbury Central

 

271

12. Cherokee

 

354

13. Ridge View

 

381

14. East Sac County

 

385

 

 

 

Individuals

 

 

1. Kassidy DeJong, Unity Christian

 

15:06

2. Erika Douma, Western Christian

 

15:25

3. Miranda Moss, Sioux Center

 

15:32

4. Jacklyn Hoogland, Unity Christian

 

15:38

5. Mady Dick, South Central Calhoun

 

15:41

6. Jordan Bos, Unity Christian

 

15:44

7. Kenedie Kats, Western Christian

 

15:46

8. Dondi Schmidt, Spirit Lake

 

15:50

9. Sydney Batz, South Central Calhoun

 

15:51

10. Bailey Hare, OABCIG

 

15:51

 

 

 

*****

3A Girls At Kuemper Catholic

Team Scoring

 

 

1. Spencer

 

40

2. MOC-Floyd Valley

 

49

3. Sioux City Bishop Heelan

 

80

4. Algona

 

94

5. Boone

 

124

6. Webster City

 

180

7. LeMars

 

199

8. Sergeant Bluff-Luton

 

234

9. Boyden Hull/Rock Valley

 

247

10. Kuemper Catholic

 

267

11. Denison-Schleswig

 

281

12. Storm Lake

 

302

 

 

 

Individuals

 

 

1. Bethany Dykstra, MOC-Floyd Valley

 

15:38

2. Dianna Slight, Boone

 

15:39

3. Tangy Wiseman, Algona

 

15:57

4. Cierra Guerrero, Spencer

 

16:09

5. Sara Bauermeister, Spencer

 

16:21

6. Caroline Ascherl, MOC-Floyd Valley

 

16:27

7. Kelsey Lang, MOC-Floyd Valley

 

16:34

8. Myah Guerrero, Spencer

 

16:44

9. Morgan VanZante, Algona

 

16:48

10. Carissa Pityer, Algona

 

16:51

*****

4A Girls At Lewis Central

at Lewis Central

 

 

1. Johnston

 

33

2. Des Moines Roosevelt

 

43

3. Waukee

 

44

4. Council Bluffs Abraham Lincoln

 

152

5. Lewis Central

 

162

6. Sioux City East

 

167

7. Sioux City West

 

200

8. Council Bluffs Thomas Jefferson

 

222

9. Sioux City North

 

228

 

 

 

Individuals

 

 

1. Jordyn Kleve, Johnston

 

14:38

2. Megan Schott, Des Moines Roosevelt

 

14:49

3. Maddy Bradley, Johnston

 

15:13

4. Rachel Brush, Waukee

 

15:13

5. Sara Ness, Johnston

 

15:14

6. Jordan Allen, Waukee

 

15:23

7. Erika Lewis, Waukee

 

15:32

8. Kenzie Carney, Des Moines Roosevelt

 

15:33

9. Anna Toot, Johnston

 

15:36

10. Emma Buchanan, Des Moines Roosevelt

 

15:37

 

*****

1A Boys At West Sioux, Hawarden    
     
Trinity Christian, Hull   54
Maple Valley-Anthon-Oto   89
Alta-Aurelia   94
West Lyon, Inwood   102
Emmetsburg   148
South O'Brien, Paullina   203
Sioux Central, Sioux Rapids   205
Lawton-Bronson   238
Hinton   253
Hartley-Melvin-Sanborn   263
Pocahontas Area   271
Sibley-Ocheyedan   289
Gehlen Catholic, LeMars   300
West Monona, Onawa   344
St. Mary's, Remsen   357
West Sioux, Hawarden   396
     
Individuals School Time
Alex Van Ginkel (12) Trinity Christian, Hull 17:31
Micah Bajema (12) West Lyon, Inwood 17:44
Skyler Hostetler (12) Westwood, Sloan 17:45
Hunter Hostetler (12) Westwood, Sloan 17:47
Nick Grandstaff (10) Emmetsburg 18:10
Ross Friedrich (11) Alta-Aurelia 18:20
Noah Waldner (10) Trinity Christian, Hull 18:24
Derik Bailey (12) Maple Valley-Anthon-Oto 18:26
Andy Taverna (10) Sibley-Ocheyedan 18:31
Ben Aberson (10) South O'Brien, Paullina 18:33

*****

2A Boys At Unity Christian, Orange City    
     
Unity Christian, Orange City   58
South Central Calhoun   96
OA-BCIG   102
Western Christian, Hull   114
Spirit Lake   120
Okoboji, Milford   160
Sioux Center   173
Estherville Lincoln Central   203
Ridge View   221
East Sac County   240
Cherokee, Washington   276
Woodbury Central, Moville   317
     
Individuals School Time
Tanner Goetsch (12) Spirit Lake 16:17
Haile Duden (11) Sioux Center 16:51
Ryan Daisy (11) South Central Calhoun 16:53
Colby Kraninger (12) Okoboji, Milford 16:54
Jason Kenny (12) Ridge View 16:56
Schuyler Malenke (10) Unity Christian, Orange City 17:00
PJ Kooima (11) Western Christian, Hull 17:04
Klay Baker (11) Unity Christian, Orange City 17:07
Lee Christensen (10) Estherville Lincoln Central 17:07
Nic Peters (10) Estherville Lincoln Central

17:10

*****

3A Boys At Kuemper Catholic, Carroll    
     
Boone   32
Algona   48
MOC-Floyd Valley   106
Bishop Heelan Catholic, Sioux City   109
Spencer   176
Webster City   199
Boyden-Hull/Rock Valley   204
Denison-Schleswig   206
Storm Lake   209
LeMars   220
Kuemper Catholic, Carroll   230
Sergeant Bluff-Luton   374
     
Individuals School Time
Chandler Austin Boone 15:46
Albert Meier Boone 16:32
Ryan Bauermeister Spencer 16:34
Bo Hjelle Algona 17:04
Alec Pavone Bishop Heelan Catholic, Sioux City 17:15
Jacob Running Horse Boone 17:22
Fernando Ramos Storm Lake 17:23
Peter Hollinger Algona 17:27
Killian Toro Boone 17:31
Josef Rogers Denison-Schleswig 17:31

*****

4A Boys At Lewis Central      
       
Johnston   26  
Waukee   41  
Des Moines, Roosevelt   81  
Council Bluffs, Thomas Jefferson   106  
Sioux City, East   142  
Sioux City, North   182  
Sioux City, West   203  
Council Bluffs, Abraham Lincoln   217  
Lewis Central   251  
       
       
Individuals School Time  
Ryan Tunick (12) Waukee 15:53  
Drew Hershey (10) Johnston 15:59  
Connor Westlake (12) Johnston 16:02  
Abdisalan Omar (10) Des Moines, Roosevelt 16:03  
Austin Krohnke (12) Waukee 16:03  
David Rice (12) Johnston 16:04  
Josh Borwick (11) Johnston 16:10  
Ben Renner (11) Johnston 16:10  
Jacob Scott (12) Sioux City, East 16:14  
Brennan Borgestad (12) Waukee 16:19
Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and KTIV Television Inc. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy, Terms of Service and Mobile Privacy Policy & Terms of Service.

Persons with disabilities who need assistance with issues relating to the content of this station's public inspection file should contact Administrative Assistant Kathy Clayton at (712) 239-4100 x209. Questions or concerns relating to the accessibility of the FCC's online public file system should be directed to the FCC at 888-225-5322, at 888-835-5322 (TTY) or at fccinfo@fcc.gov.