Siouxland athletes claim three more titles on the final day of I - KTIV News 4 Sioux City IA: News, Weather and Sports

Sports

Siouxland athletes claim three more titles on the final day of Iowa State Track & Field Meet

Posted:
Day 3: Iowa State Track & Field Meet

Girls 2A 800 Sprint Medley

4 Manson NW Web 1:51.47   3   5         
     1) Hokinson, Kim 12                2) Herzberg, Cloie 09                   
     3) Condon, Kourtney 10             4) Herzberg, Ellie 12                   
 
Boys 2A 800 Meter Run

3 Kliegl, Charlie           11 Ridge View             1:58.09   1   6      
 
Boys 4A 800 Meter Run

     
2 Lilly, Carter             12 SC, East               1:51.52   2   8      
 
Girls 1A 4x100 Meter Shuttle Hurdle

4 Gehlen Catholic 1:08.42   1   5         
     1) Peters, Taylor 11               2) Wiltgen, Baily 12                    
     3) Kessenich, Jill 10              4) Whitehead, Morgan 11           

Girls 2A 4x100 Meter Shuttle Hurdle
                                                                                     
  3 Sibley-Ocheyedan                                    1:07.62   1   6         
     1) Wasmund, Tayler 11              2) Berkland, Jill 09                    
     3) Carlson, Jada 09                4) Bosma, Jillian 10                    
  4 Sheldon                                             1:07.79   2   5         
     1) Cain, Caitlin 12                2) Groff, Bryn 09                       
     3) Tolk, Maddie 09                 4) Feekes, Allorie 11                    

Boys 2A 4x110 Meter Shuttle Hurdle
                                                                  
  1 Sioux Center                                          57.80   2  10      
     1) Rozeboom, Christian 11          2) Bakker, Alex 11                   
     3) Hooyer, Derek 11                4) Van't Hof, Dylon 12               
  2 South Cent Cal                                        59.06   1   8      
     1) Case, Kyler 12                  2) Nieland, Matt 12                  
     3) Case, Kody 09                   4) Petzenhauser, Jake 12             
 
Boys 1A 100 Meter Dash
         
  2 Groeneweg, Kyle           12 W Lyon, Inwood           11.20  -1.7   8    
  3 Samson, Bailee            12 Lynnville-Sully          11.56  -1.7   6    
 
Boys 2A 100 Meter Dash
   

  2 Mossberg, Blake           11 Hinton                   11.26   0.2   8    
  5 Hooyer, Derek             11 Sioux Center             11.43   0.2   4    

Boys 4A 100 Meter Dash
     
  4 Nash, Ronald              12 SC, East                 11.34  -2.9   5          

Girls 1A 100 Meter Hurdles
     
  4 Whitehead, Morgan         11 Gehlen Cath, L           15.83  -1.5   5          

Girls 2A 100 Meter Hurdles
                                                                            
  2 Keune, Kenzie             10 Sioux Ctrl, SR           15.53  -3.0   8       

Boys 2A 110 Meter Hurdles
                                                                    
  3 Van't Hof, Dylon          12 Sioux Center             14.95  -0.3   6    

Girls 3A 200 Meter Dash
                                                                        
  5 Rose, Yasmeen             11 Bishop Heelan            26.20  +0.0   4       

Boys 1A 200 Meter Dash
                                                         
  1 Groeneweg, Kyle           12 W Lyon, Inwood           22.10  -0.6  10    

Boys 2A 200 Meter Dash

  2 Mossberg, Blake           11 Hinton                   22.65  -3.3   8    
  5 Stewart, Rylan            12 Sioux Center             23.28  -3.3   4    

Boys 4A 200 Meter Dash

  4 Nash, Ronald              12 SC, East                 22.48  -2.8   5    

Girls 1A 1500 Meter Run

  3 Maaske, Megan             11 Woodbine               5:04.99    6            
  5 Zaugg, Anna               10 WB-Mallard             5:08.00    4   

Girls 2A 1500 Meter Run
                                                                      
  2 Seivert, Leah             12 Sibley-Ocheyedan       4:52.43    8            
  4 Bos, Jordan               09 Unity Chrst, OC        4:56.42    5            

Girls 3A 1500 Meter Run

  4 Schmidt, Dondi            12 Spirit Lake Park       4:50.73    5            

Girls 2A 4x100 Meter Relay

  2 Manson NW Web                                         50.64    8            
     1) Hokinson, Kim 12                2) Herzberg, Cloie 09                   
     3) Dolder, Michelle 10             4) Herzberg, Ellie 12                   
  5 OA-BCIG                                               51.24    4            
     1) Wunschel, Shania 12             2) Petersen, Lexie 11                   
     3) Boger, Jensen 12                4) Hemer, Madison 11     

Boys 1A 4x100 Meter Relay

  3 W Lyon, Inwood                                        44.32    6         
     1) Bauman, Cody 12                 2) Moser, Vaughn 11                  
     3) Snyder, Brandon 12              4) Groeneweg, Kyle 12                

Boys 2A 4x100 Meter Relay

  4 Manson NW Web                                         44.07    5         
     1) Moser, Braden 12                2) Snell, McCoy 11                   
     3) Spedding, Hudson 12             4) Dolder, Lucas 12                  

Boys 3A 4x100 Meter Relay

  4 Bishop Heelan                                         43.66    5            
     1) Bousquet, Nick 12               2) Fox, Joe 11                          
     3) Jacobson, Philip 12             4) Mayo, Brady 12                       

Girls 2A 4x400 Meter Relay

  3 W Christ, Hull                                      4:04.47    6            
     1) Van't Hul, Kylie 10             2) Gesink, Jamie 11                     
     3) Van't Hul, Kelsie 10            4) Pollema, Alissa 12                   
  5 Sioux Center                                        4:09.79    4            
     1) King, Patricia 09               2) Beaver, Madison 11                   
     3) Kortlever, Clare 10             4) Boer, Payton 11            

Girls 3A 4x400 Meter Relay


  1 MOC-FV                                              3:53.05*  10            
     1) Muilenburg, Rebekah 11          2) Heimensen, Daphne 11                 
     3) Landhuis, Katie 12              4) Conaway, Alexis 12                   

Boys 1A 4x400 Meter Relay

  3 Alta/Aurelia                                        3:30.05    6         
     1) Flaherty, Jason 11              2) Delp, Trenton 11                  
     3) Ruby, Jeremiah 12               4) Fritz, Mitchell 11                

Boys 3A 4x400 Meter Relay

  2 Bishop Heelan                                       3:25.14    8            
     1) Noel, Louis 12                  2) DeJong, Jake 12                      
     3) Tobin, Tony 11                  4) Jacobson, Philip 12                  

Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and KTIV Television Inc. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy, Terms of Service and Mobile Privacy Policy & Terms of Service.

Persons with disabilities who need assistance with issues relating to the content of this station's public inspection file should contact Administrative Assistant Kathy Clayton at (712) 239-4100 x209. Questions or concerns relating to the accessibility of the FCC's online public file system should be directed to the FCC at 888-225-5322, at 888-835-5322 (TTY) or at fccinfo@fcc.gov.